573 333 266

Způsob vytápění

Výběr systému topení závisí na několika faktorech. Rozpočtem počínaje, stavebními dispozicemi domu konče. Při volbě vám rádi poradíme přímo v naší prodejně, kde najdete jen velmi kvalitní zboží z prvotřídních materiálů.

Druhy vytápění jsou v zásadě tři. Jejich níže uvedený výčet zjednodušeně řečeno tvoří posloupnost od systémů s občasným užíváním a častým přikládáním vhodným pro chaty až po komfortní systémy určené jako hlavní zdroje tepla pro chalupy a rodinné domy.

Teplovzdušné

Teplovzdušné neboli horkovzdušné systémy představují takové krby, které nasávají chladný vzduch u podlahy a ohřátý jej pak ženou ke stropu. Zdrojem tepla je také samotná krbová vložka, z níž zhruba 40% tepla uniká do místnosti. Složitější teplovzdušné systémy rozvádějí ohřátý vzduch teplovzdušným potrubím, nejčastěji z přízemí do podkroví. Tam, kde je potřeba potrubí delší, musí cirkulaci vzduch pohánět ventilátory

+
rychlý náběh tepla
-
prašnost, hlučnost, suchý vzduch, syndrom „studených nohou“, teplovzdušný krb nemůže sloužit jako hlavní zdroj topení

Teplovodní

Teplovodní systémy přidávají ke krbové vložce nebo krbovým kamnům zabudovaný teplovodní výměník. V něm se ohřívá voda, která teplo předává do velké akumulační nádrže stojící obvykle v jiné, technické místnosti. Odtud je teplo rozváděno buď do radiátorů nebo podlahového topení. Při volbě těchto systémů je třeba obzvlášť dbát na kvalitu materiálu teplovodních výměníků. Spíše než hobymarketový plech doporučujeme kvalitní litinu.

+
možnost „skladování“ tepla v akumulační nádrži, vyšší účinnost, větší variabilita, snadnější rozvod tepla po domě, systém může fungovat jako hlavní zdroj topení, varianta s podlahovým topením vydává sálavé teplo
-
Delší nástup tepla než u teplovzdušných systémů, častější přikládání než u sálavých systémů, závislost na chodu elektrických čerpadel

Sálavé

Sálavé teplo je stále populárnějším způsobem topení. Jeho zdrojem mohou být některé krby, kde je zdrojem sálání obezdívka krbové vložky. Nejdokonaleji ale sálají kachlová kamna, zvláště ta větší a těžší. Obvykle fungují jako hlavní a jediný zdroj vytápění a pracují na principu tzv. hypokaustu, neboli uzavřeného oběhu ohřátého vzduchu, kde jsou zdrojem sálání akumulační šamotové komínové tahy. V těchto systémech je vzduch přiváděn zpět do topeniště a způsobuje takřka dokonalé spalování při teplotách až 1100 °C a až s 90 % účinností, takže stačí přiložit jen dvakrát denně. Kamna pak celou topnou sezónu rovnoměrně po celém povrchu sálají teplotou kolem 50 °C. Nepřepalují přitom vzduch, protože předávají teplo okolním předmětům a lidem infračerveným zářením, které člověku pudově připomíná teplo slunce. Obezdívky z ytongu nebo dokonce sádrokartonu nemají žádnou akumulační a tedy ani sálavou schopnost, proto je nedoporučujeme.

+
Zdravé a komfortní topení nenáročné na obsluhu a servis, nízké provozní náklady, životnost až 100 let
-
Dlouhý náběh tepla, u těžších kamen velká hmotnost a vyšší pořizovací cena

Kombinované

Univerzální systém vhodný pro každý dům neexistuje. Topné systémy se dnes šijí domům na míru, stále častěji se přitom navzájem kombinují. Sjednejte si prosím schůzku v naší prodejně, velmi rádi vám s volbou systému poradíme.